Seznamte se s kryptoměnou

Pokud patříte mezi jedince, kteří toto slovo dosud nikdy neslyšeli, případně slyšeli, ale nevíte, co si pod ním mate představit, je nejvyšší čas to změnit, protože digitální platidla mají podle některých odborníků a vizionářů před sebou skvělou budoucnost. Ano, kryptoměna je, jak druhá polovina názvu napovídá, cosi, co má něco společného s penězi. První polovina slova zase poukazuje na nějaké šifrování. Spojíme-li tedy obě části dohromady, vyjde nám z toho, že kryptoměna je digitální platidlo, které je proti zneužití chráněno šifrou. Představte si, že dnes vlastně touto měnou běžně platíte, aniž byste si to uvědomovali, pokud tedy využíváte platebních karet k placení za nákup zboží či za útratu například v restauraci.

číselná řada

Klasické nebo digitální peníze

Když se řekne slovo peníze, všichni si dokážeme představit papírové bankovky či kovové mince různých měn (euro, dolar, libra). Tyto klasické peníze spravují centrální banky a kdykoliv mohou přidat, vyžaduje-li to například státní ekonomika, další mince a bankovky do oběhu.

modré logo

Oproti tomu například bitcoin, který byl první kryptoměnou, má předem stanovené množství, ve kterém bude tzv. vytěžen a další zkrátka nebude. Skupina, která stojí za jeho vznikem, má dobře ošetřené, aby jej nebylo možno falšovat, duplikovat atd. Jedná se tedy v podstatě o takové digitální (imaginární) zlato, které nemůže podléhat například inflaci jako klasické peníze.

zlatá kryptoměna

Jak je možné „těžit“ digitální peníze?

Dříve lidé pracně těžili uhlí v dolech, fenoménem dnešní doby se stala těžba kryptoměny. Jak již bylo řečeno, bitcoin byl sice první kryptoměnou, ale dnes jich je na trhu mnohem více a jejich nákup či těžba se vám vyplatí více, než právě nabytí bitcoinu. Takzvaní těžaři nebo také mineři svými výpočty na velmi výkonných specializovaných počítačích (minerech) potvrzují jednotlivé transakce, takže nemůže dojít k podvodnému jednání. Navíc pokud se jim podaří najít jediný správný klíč (hash), získávají za to výraznou odměnu.