Kde se ještě používají ruční výkopové práce

Asi není třeba říkat, že automatizace postupuje výrobním sektorem velmi rychle. Čím dál více úkonů, které jsou poměrně jednoduché, je svěřováno strojům. To uvolňuje lidi, aby se mohli věnovat jiným pracím, které stroje zatím zastat nemohou.

Přesto se najdou i výjimky, takové, kde by se zdálo, že onu práci může velmi dobře odvést konkrétní stroj, avšak ve skutečnosti tomu tak není. Příkladem mohou být ruční výkopové práce Servisvirivychvan.cz. Ty by měly být již minulostí, vzhledem k rozšíření bagrů a dalších kopacích zařízení. A je pravdou, že v některých případech tomu tak je. Přesto se stále najdou situace, kdy je potřeba lidská ruka.

typický bagr

V první řadě jsou to takové, kdy je nutné kopat na místech, kterými vede vodovodní či plynové potrubní nebo kanalizace, případně elektrický či telefonní kabel. Pokud by totiž byly porušeny, přineslo by to spoustu problémů. A ani dnešní běžně dostupná technika není na takové úrovni, aby si na ně dokázala dát pozor.

Dále jsou to drobné, avšak přesné výkopy. Jedná se o takové práce, kdy je nutné, aby ona díra měla přesně dané rozměry, zároveň však není příliš velká. Příkladem zde může být v posledních letech moderní zapouštění vířivé vany.

Také to mohou být takové práce, kdy se použití těžké techniky zkrátka nevyplatí. Nesmíme totiž zapomenout, že její provoz něco stojí, nehledě na amortizaci. Často je levnější využít lidskou sílu, a stavební firmy, podobně jako kterékoliv jiné, chtějí ušetřit co nejvíce peněz.

ruční výkopové práce

Na druhou stranu je také pravdou, že u velkých zakázek nám naopak peníze ušetří. Lidem by totiž práce trvala podstatně déle, a vzhledem k tomu, že jsou placeni od hodiny, by se tím prodražila i jejich mzda. Bagr například zvládne tu samou práci za podstatně kratší dobu, takže to vyjde levněji, i když započítáme veškeré náklady.

Je tedy vidět, že lidská práce má stále své místo i v těchto oborech, kde se předpokládalo její kompletní nahrazení technikou. Ukazuje se však, že občas je lidský mozek i při těchto zdánlivě jednoduchých činnostech nepostradatelný.