Masaryk v kině

Film Masaryk byste si prý neměli nechat ujít. A to ze dvou důvodů. Jednak kvůli osobě, o níž tento film pojednává, a jednak kvůli hlavnímu protagonistovi, jenž tuto známou osobnost naší historie ztvárnil.
Prvním ze zmíněných je Jan Masaryk, údajný složitý muž ze složité doby. Děj je zasazen do let 1937 až 1939, kdy tento politik bojuje o záchranu Československa před nacistickým Německem, ovšem nejde tu jen o tento boj, nýbrž i o Masaryka samotného, jenž se snaží vyrovnat se svou bohémskou povahou, příchylností ke kokainu a psychickou poruchou.
filmový projektor
Druhou osobou, kvůli níž by vám film neměl uniknout, je pak náš světoznámý herec Karel Roden, jenž si získal diváky četnými rolemi u nás a uspěl i v Hollywoodu. Ten by nám prý neměl coby „Masaryk“ uniknout, protože podal jako již nejednou i dříve více než kvalitní výkon.
A konec konců by prý bylo záhodno zmínit i osobu další, Oldřicha Kaisera v roli Edvarda Beneše.
Masaryk je tak prý filmovým počinem, jaký si podle nemáme v žádném případě nechat uniknout. Protože to stojí za to, u toho musíme být.
Ponechám na vás, zda se tím zde uvedeným necháte inspirovat nebo ne. Nechám na vás, zamíříte-li do kina nebo raději zůstanete doma nebo někde jinde. Je to vaše volba. Stejně jako je moje volba… na tento film nejít.
plátno v kině
Nic proti hlavnímu hrdinovi, nic proti zmíněným hercům, ale…
Mně se tento žánr zkrátka nelíbí. Už i jenom v tom, jak je popisován. Pitvání se v životech politiků, jejich glorifikace stejně jako zatracování pod pláštíkem umění mi není po chuti. Zejména v případě těch, kdo žili ve složité době a dali a dají se tak vykládat všelijak, jak se to právě někomu hodí do krámu.
Na Masaryka prostě nepůjdu. Stejně jako bych nešel, kdybych se toho snad nějakým zázrakem dožil, za řádově čtyřicet let na film Jakeš, zobrazující tento kůl v plotě s jeho bojlery bojující za zhůvěřilost jménem socialistická demokracie, nebo jako bych nešel za osmdesát let na psychologické drama Babiš, líčící složitost postavy budovatele čapích hnízd. Ani kdyby tyto dva ztvárnili světově nejproslulejší držitelé Oscarů a jiných významných ocenění, jimž by ve vážných rolích sekundovali nějací čulibrkové.