Ukliďte si domácnost bez chemie

Podráždění očí, kůže a dýchacích cest. Všechny tyto nepříjemnosti mohou způsobit obvyklé prostředky na úklid domácnosti, které známe z drogerie. Mluví se o tom, že jejich chemické složení může dokonce vyvolat nemoci jako rakovina, snižovat reprodukční schopnosti a způsobovat vývojové vady. Udržovat ale byt nebo dům v čistotě je zkrátka nutnost, proto se čím dál vice lidí přiklání k radám našich babiček. K úklidu pak využívají netoxické složky, které se obvykle nacházejí v každé domácnosti už teď – konkrétně v kuchyni. A co, že si máte připravit?
 Výbava na úklid
Ocet
Nepřekonatelný přírodní prostředek k dezinfekci, odstranění zápachu a mastnoty. Zbaví vaši domácnost také vodního kamene. Nalijte jej trochu přímo na mycí houbu a přetřete s ním dřez, vodovodní baterii a kuchyňskou desku. Budou jako nové. Stejně dobře se uplatní i v koupelně a při údržbě mikrovlnné trouby. Smíchejte ve skleněné misce 1:1 s vodou a přiveďte v mikrovlnce k varu a pokračujte ve vaření dalších 5 minut. Opatrně vyjměte. Neopařte se. Dočistěte houbou nebo hadříkem.
 
Citron
Skvělý pomocník při praní bílého prádla. Spolehlivě zabraňuje jeho zašednutí nebo zežloutnutí. Další tip, který jistě oceníte, je nakapání na čerstvé skvrny a ihned vložte do pračky. 
 
Jedlá soda
Neměla by chybět v žádné netoxické domácnosti. Pomůže vám udržovat nádobí ale i všechny povrchy v domácnosti čisté a beze skvrn. Navíc pohlcuje pachy. Stačí ji nasypat do sklenice a vložit do lednice. Jednou za čas vyměňte. Poprašte s ní matrace, gauč nebo koberce. Nechte 30 minut působit a důkladně vyluxujte. Nežádoucí odér je rázem pryč.
 
Olivový olej
Poslouží vám všude tam, kde potřebujete něco naleštit nebo obnovit povrch. Stačí nakapat několik kapek na hadřík a přetřít. Blýskat se po něm bude nerezová ocel, dřevěný, ratanový ale i kožený nábytek.
 Olivový olej v misce
Škrob
Ať už bramborový nebo kukuřičný, s oběma vyčistíte hravě okna. Stačí rozmíchat lžičku škrobu se stejným množstvím prostředku na mytí nádobí a třemi litry vody. Poté naneste houbičkou a setřete stěrkou. Ocení je také milovníci naškrobeného prádla