Zázračný dopamin

Meditační cvičení

Hladina dopaminu, to je to, oč tu běží.  Lékaři se s tímto neurohormonem potýkají dnes a denně, ovšem jakým způsobem jeho optimální hladinu docílit, vyžaduje zkušenosti. Jednou z nich mohou být meditační cvičení. Meditace je totiž jedním ze způsobů, jak zklidnit mysl a propojit levou a pravou mozkovou hemisféru do jednoho celku. Lidé si častokrát vůbec neuvědomují, anebo přehlíží fakt, že jsme všichni (západní civilizace) přetíženi množstvím informací – neustálým přemýšlením. Tím namáháme pouze jednu polovinu mozku – tu logickou a praktickou, zatímco citová složka strádá. Řídit se svým pocitem, vypnout, meditovat, zlepšit si náladu, uzavřít se do svého nitra, vyžaduje i jistou dávku odvahy. Najít si klidný kout, nechat vše plynout a starosti pustit z hlavy, o tom např. buddhisté vědí své. Inspirujte se jejich životním stylem, který je mnohem skromnější sebereflexí. Skromní lidé bývají šťastní a stačí jim ke spokojenému životu skutečně málo. Dovedou se radovat z maličkostí.
meditace mnicha.jpg

Nezapomínejte na koření

Již starověké civilizace si byly dobře vědomy toho, jak náročný je trávicí proces, a jak některé druhy koření tuto činnost usnadňují. Kromě toho zvyšují i hladinu dopaminu v krvi a v mozkové tkáni, mezi takovéto velice cenné látky patří kurkumin. Najdete jej pochopitelně ve žlutém koření – kurkumě a kari.
Dobrým zdrojem L-theaninu, který udržuje hladinu dopaminu v krevním oběhu, je slabý zelený a černý fermentovaný čaj. Pozor, nikoliv káva! Káva naopak silně překyseluje organismus a namísto zklidnění vás aktivizuje a navyšuje i hladinu adrenalinu. Je dokonce s podivem, kolik lidí pije kávu pravidelně, aniž si uvědomují všechna úskalí tohoto nebezpečného nápoje. Dopamin se sice uvolňuje i nikotinem z cigaret, ale o škodlivosti tabákového kouře není třeba nic vykládat.
vzorec dopaminu.jpg

Očista organismu a výživa

Obrovské chyby se dopouští lidé, kteří se za každou cenu snaží zhubnout. Termín „za každou cenu“ je výstižný, neboť podnikají drastické kúry a přitom zapomínají na výživu buněk. Než zbavovat tělo tuku a toxinů nedostatkem potravy, je vhodnější postupně zařadit přirozené potraviny – celozrnné obilné kaše, dostatek luštěnin, čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy, mandle a další semena. A především zapomeňte na fastfood, na potraviny z bílé mouky a rafinovaného cukru. Většina průmyslově vyráběných polotovarů a jídel nemá s přirozenou výživou organismu nic společného.