Spoření pro děti

Pokud chcete vašemu dítěti ulehčit start života, pak vám určitě přijde spoření jako skvělý nápad. Pokud začnete zjišťovat, jak vlastně dítěti spořit, velice rychle zjistíte, že je spousta možností a mezi jednotlivými spořeními jsou velké rozdíly. Připravili jsme vám přehled nejlepších způsobů spoření.
Spořící účty
Spořící účty jsou jistotou, sice na nich moc nevyděláte ale ve většině případů ani neproděláte. Výnos většinou kopíruje inflaci. Zhodnocení sice může být větší ale musíte v průběhu často měnit spořící účty… Výhodou je jistý úrok peníze neustále k dispozici a navíc můžete přispívat dle vlastních možností.
pohled na pokladničku
Stavební spoření
Stavební spoření je nejoblíbenější způsob spoření vůbec. V dnešní době však velice klesla státní podpora a za šest let vyděláte asi 3% i se státní podporou, což také není žádný zázrak. Výhodou je garantované zhodnocení a pevný plán. Nevýhodou je nízké zhodnocení.
Penzijní spoření
Teď si možná klepete na čelo ale je to tak. Dítěti můžete založit takzvané doplňkové penzijní spoření, ze kterého může v 18ti letech vybrat třetinu peněz a zbytek musí na účtu zůstat do důchodu nebo do dovršení 60ti let. Nevýhodou je především to, že si může dítě vybrat pouze třetinu peněz, zákony se do té doby mohou změnit a platí se daň ze zisku – státní podpory.
směs mincí
Podílové fondy
Nejméně oblíbený ale nejvíce účinný ze všech způsobů šetření. Podílové fondy nabízejí velké množství šetření, především pro dlouhodobé šetření. Jedná se o pravidelnou investici. Výhodou je vysoká likvidita a možnost velkého zhodnocení peněz. Nevýhodou je vyšší vstupní poplatek a náročnost výběru fondů.
Alternativní investice
Dnes je velice moderní investovat do zlata a nemovitostí. Vždy investujte do jedné oblasti a zjistěte si všechny dostupné informace. Jedná se pouze o doplněk šetření, který je navíc většinou zajímavý až při větším množstvím peněz, které můžete investovat.